psav zdjęcie główneBaryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,11 USD, po zwyżce ceny o 0,02 proc.
Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 58,98 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,46 proc.
W niedzielę zaczęły obowiązywać nowe cła USA na towary z Chin o wartości 110 miliardów dolarów – m.in. na obuwie, odzież i niektóre produkty technologiczne.
Od 15 grudnia wejdą w życie kolejne amerykańskie cła – na towary z Chin o wartości 160 miliardów dolarów, w tym m.in. na laptopy i telefony komórkowe.
Chiny „uruchomiły” zaś w niedzielę – 1 września – dodatkowe chińskie taryfy na produkty amerykańskie – w tym na towary rolne i ropę.
„Teraz pozostały tylko nadzieje na umowę USA-Chiny +last minute+” – mówi Howie Lee, ekonomista w Oversea-Chinese Banking Corp.
„Jednak brak światełka na końcu tego tunelu wpływa negatywnie na nastroje na rynkach” – dodaje.
Podczas poprzedniej sesji surowiec staniał w USA 2,8 proc., a w sierpniu cena amerykańskiej ropy spadła o 5,9 proc. Był to najgorszy miesiąc dla notowań ropy od maja.