psav zdjęcie główneDow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,97 proc., czyli około 240 pkt., do 25.115,76 pkt. W ciągu dwóch ostatnich dni indeks zyskał prawie 900 punktów.
S&P 500 wzrósł o 1,09 proc. i wyniósł 2.711,74 pkt.
Nasdaq Comp. poszedł w górę o 2,01 proc. do 7.305,90 pkt.
W środę wzrostom przewodził Facebook, który pociągnął za sobą pozostałe spółki IT i komunikacji medialnej.
Walory Facebooka rosły o ok. 3,5 proc. w reakcji na wtorkowe wyniki finansowe spółki za III kw. Zysk netto Facebooka na akcję w trzecim kwartale wyniósł 1,76 USD wobec 1,47 USD na akcję oczekiwanych przez analityków.
W ślad za Facebookiem w górę szły m.in. Netflix o ok. 5,5 proc. oraz Alphabet o ok. 3,5 proc.
Akcje producenta samochodów General Motors wzrosły o ok. 8 proc., po tym jak firma podała, że skorygowany zysk na akcję w III kw. 2018 r. wyniósł 1,87 USD. Oczekiwano 1,25 USD.
S&P 500 zakończył sesję wzrostami drugi dzień z rzędu, co w październiku nie miało jeszcze miejsca.
„Czerwony październik” przyniósł spore straty. Dla światowego rynku akcji był to najgorszy miesiąc od 6 lat. Analitycy szacują, że straty na globalnych rynkach wyniosły w październiku 8 bilionów dolarów.
W październiku S&P 500 poszedł w dół o 7,9 proc. – to największa strata od maja 2010 roku.
DJI stracił 6 proc., co oznacza największy miesięczny spadek od sierpnia 2015 r. Z kolei Nasdaq zniżkował o 11 proc., najgorzej od października 2007 roku.
W Europie na zamknięciu notowań indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 1,60 proc., niemiecki DAX wzrósł o 1,42 proc., brytyjski FTSE wzrósł o 1,31 proc., a francuski CAC 40 zwyżkował 2,31 proc.
W ramach indeksu szerokiego rynku prawie wszystkie sektory notowały wzrosty – liderami są sektory IT i energetyczne. Mimo tego kończący się miesiąc był najgorszy dla indeksu od stycznia 2016 r, po spadku w październiku o 6,1 proc.
Akcje Banco Santander wzrosły o ok. 3 proc., bowiem bank zaliczył III kw. z zyskiem netto na poziomie 1,99 mld euro vs 1,93 mld euro w prognozach.
Walory Standard Chartered drożały o 4 proc., ponieważ bank miał w III kw. skorygowany zysk przed opodatkowaniem w wysokości 1,07 mld USD, a prognoza zakładała 976 mln USD.
Airbus zyskiwał 4 proc., po tym jak producent samolotów zanotował w III kw. skorygowany EBIT w wysokości 1,58 mld euro, a szacunki wskazywały na 1,40 mld euro.
L’Oreal drożał o 7 proc. po wyższej od prognoz sprzedaży kwartalnej.
Akcje Barclays zwyżkowały 2 proc. po tym, jak irlandzki dziennik „Irish Times” ujawnił w środę, że brytyjski bank rozważa przeniesienie wartych 250 miliardów funtów aktywów do Dublina w celu zagwarantowania dalszej możliwości świadczenia usług związanych z Europejskim Obszarem Gospodarczym (EOG).
ODCZYTY MAKRO – INFLACJA W STREFIE EURO W GÓRĘ
Tymczasem inwestorzy poznali dane o inflacji w strefie euro. Ceny konsumpcyjne w regionie wzrosły o 2,2 proc. w X w ujęciu rdr – podał Eurostat we wstępnych danych. Analitycy spodziewali się właśnie takiego wzrostu.
Te dane mogą stanowić wyzwanie dla Europejskiego Banku Centralnego, po słabszych wskaźnikach o PKB w III kw., opublikowanych we wtorek. Andrew Bosomworth, ekonomista Pacific Investment Management Co. ocenia, że EBC nie zrobi dużych postępów – powyżej zera, gdy zacznie podwyższać stopy procentowe w eurolandzie.
Natomiast w firmach w USA przybyło w październiku 227 tys. miejsc pracy – wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Oczekiwano 187 tys.
W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo spadł o 2,5 proc. w tygodniu zakończonym 26 października wobec wzrostu o 4,9 proc. tydzień wcześniej.
Wskaźnik kosztów zatrudnienia w USA wzrósł w III kw. 2018 r. do 0,8 proc. wobec 0,6 proc. w poprzednim kwartale. Analitycy prognozowali wzrost na poziomie 0,7 proc.
Indeks PMI w Chinach wyniósł w październiku 50,2 pkt. wobec 50,8 pkt. we wrzesńiu. Oczekiwano 50,6 pkt.
Biuro Polityczne Komunistycznej Partii Chin po środowym posiedzeniu wydało oświadczenie, w którym stwierdzono, że w najbliższym czasie zostaną podjęte kroki, by wspomóc gospodarkę, która napotyka na coraz więcej trudności.
BRYTYJSKI MINISTER DS. BREXITU: UMOWA POWINNA BYĆ GOTOWA 21 LISTOPADA
Z opublikowanego w środę listu brytyjskiego ministra ds. Brexitu Dominica Raaba wynika, umowa brexitowa może być gotowa 21 listopada. List był datowany na 24 października.
„(…) Obecnie oczekujemy, że 21 listopada będzie odpowiednią datą” – napisał Raab, w odpowiedzi na zapytanie ze strony parlamentarnego Komitetu ds. Brexitu.
Raab dodał, że w negocjacjach dokonał się „duży postęp” w ostatnich tygodniach, w dużej mierze dzięki nowym brytyjskim propozycjom ws. rozwiązania problemu granicy irlandzkiej.