Jak zdobyć milion i jak łatwo go stracić?

Tematyka pieniędzy, sukcesu i luksusowego życia ciągle pojawia się w popkulturze i jesteśmy nią z każdej strony zasypywani. Rzadziej jednak ktokolwiek mówi o tym jak osiągnąć określone cele finansowe. Czasami osiągnięcie dużych pieniędzy przychodzi łatwo, jednak trudniej o nie zadbać i przez lata utrzymać wysoki poziom życia. Wpis ten nie będzie motywacja do wstawania rano i ciężkiej pracy. Dotyczył będzie planowania celów, działania procentu składanego i wpływu inflacji na nasze środki. Kwota miliona złotych nie robi już takiego wrażenia jak kiedyś. Polacy posiadają coraz więcej oszczędności i lokują je w różnych aktywach z różnym skutkiem.

W idealnym ustroju gospodarczo-ekonomicznym inflacja powinna wynosić 1.5-2.5% i cechować się niską zmiennością. Aktualne odczyty inflacji wynoszą około 4%, a eksperci wskazują, że odczyty te są zaniżane. Możliwość osiągnięcia pewnych zysków, powinna także uwzględniać inflację. Aktualnie przeciętny Polak lokuje swoje oszczędności z wynikiem -4%. Tyle wynosi różnica między średnim oprocentowaniem depozytów bankowych a utratą wartości pieniędzy.

Biorąc pod uwagę wiek +/- 30 lat i oszczędzanie przez 35 lat kwota 1000 zł wystarczy na uzbieranie 1 mln zł. Będzie to jednak inny 1 mln zł, bo jego wartość będzie zdecydowanie mniejsza. Uwzględniona stopa zwrotu to 5.4% w skali roku. Gdyby udało nam się uniknąć podatku mielibyśmy do dyspozycji 1.25 mln zł. Można to osiągnąć naprzykład lokując środki w formie IKE lub endowmentu. Zakładając niższą stopę zwrotu(lub taką która realnie uwzględnia inflację) oraz krótszy okres oszczędzając 2000 zł przez 30 lat przy stopie zwrotu 2.5% również osiągniemy 1 mln zł.

Spójrzmy na to z innej strony. Mamy aktualnie 1 mln zł i trzymamy go na nieoprocentowanym depozycie bankowym. Zakładając, że inflacja wynosić będzie średnio 2.5% r.r po 35 latach będziemy mieć kapitał o realnej wartości 415 tys zł. Stracimy więc ponad połowę realnej wartości naszych środków. Zakładając wysoką inflację na poziomie 5% kwota ta będzie wynosić tylko 170 tysięcy zł. Jednak tak wysokie odczyty w dłuższej perspektywie są mało realne.

Tematy dotyczące tego jak inwestować, w jaki sposób zdywersyfikować swój kapitał i jak dobrać rozwiązania odpowiednie do danego celu poruszam regularnie i będę poruszał nadal. Ten wpis dotyczy stricte kwestii działania procentu składanego na przykładzie zjawiska negatywnego dla naszego portfela czyli inflacji, a także pozytywnego czyli możliwych do osiągnięcia zysków.

A na zdjęciu dokładnie 916 tys zł w różnych banknotach.

pokaż spoiler spoiler #gospodarka #ekonomia #finanse #oszczedzanie #inwestowanie #inwestycje #rozwojosobisty #pieniadze #polityka #banki #inflacja