psav zdjęcie główneNa Comex w N.Jorku miedź drożeje o 0,4 proc. do 2,6190 USD za funt.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obniżyła swoje szacunki globalnego wzrostu PKB w 2019 r. do 2,9 proc. z 3,2 proc. we wcześniejszej projekcji – wynika z najnowszego raportu, opublikowanego w czwartek.
Są to najsłabsze oceny globalnego wzrostu od czasu kryzysu finansowego, przy nadal rosnących ryzykach negatywnych dla perspektyw PKB – podała OECD.
Jako największe zagrożenie dla wzrostu OECD wskazała nasilające się konflikty handlowe.
„Nasilające się konflikty handlowe odbijają się coraz bardziej na zaufaniu i inwestycjach, zwiększają niepewność przy podejmowaniu decyzji polityki monetarnej, zwiększają ryzyko na rynkach finansowych i zagrażają już i tak słabym perspektywom wzrostu na całym świecie” – wymienili eksperci OECD.
Inwestorzy czekają tymczasem na informacje w sprawie toczących się rozmów handlowych pomiędzy USA a Chinami. Rozmowy amerykańskich i chińskich urzędników niższego szczebla rozpoczęły się w czwartek w Waszyngtonie i mają być kontynuowane w piątek. To „przygotowywanie gruntu” przed zaplanowaną na początek października kolejną fazą negocjacji amerykańsko-chińskich.
Podczas poprzedniej sesji miedź na LME staniała o 26 USD do 5.788 USD za tonę.