psav zdjęcie główneNa rynkach nie słabnie niepokój o relacje pomiędzy USA a Chinami, które, jak pokazały słabsze dane makro z Chin, mają negatywny wpływ na tę drugą największą gospodarkę na świecie.
W Chinach w listopadzie po raz pierwszy w tym roku spadł miesięczny import miedzi, o 3 procent. Zmniejszył się również eksport stali, podobnie jak zakupy jej kluczowego składnika – rudy żelaza.
„Ogólny spadek importu miedzi, importu rud żelaza i eksportu stali może być związany ze spowolnieniem gospodarczym w Chinach” – wskazuje Xianfei Ji, analityk Guotai Junan Futures Co.
Analitycy Goldman Sachs zwracają uwagę, że z rozmów z inwestorami na rynkach miedzi wynika, iż rosną ich obawy o kondycję chińskiej gospodarki z powodu napięć handlowych z USA.
„Chociaż wznowienie negocjacji handlowych między Chinami i USA może zmniejszyć ryzyko dalszej eskalacji tarć w handlu, to popyt wewnętrzny i zewnętrzny Chin jest pod presją” – wskazują z kolei analitycy CICC.
„Rynki surowcowe prawdopodobnie przejdą +mocne wirowanie+ cen w ciągu najbliższych 90 dni, które Waszyngton i Pekin zaplanowały na dwustronne rozmowy handlowe” – mówi zaś Ryan McKay, strateg TD Securities w Toronto.
W piątek miedź na LME w Londynie zdrożała o 75 USD, czyli 1,2 proc., do 6.145,00 USD za tonę, po zniżce sesję wcześniej o 1,7 proc. – najmocniejszej od 30 października.
W ub. tygodniu metal w Londynie staniał o 0,9 proc.