Na jaką starość będziemy mogli sobie pozwolić?

Temat emerytury należy traktować bardzo indywidualnie. W końcu to od nas zależy jak wyobrażamy sobie naszą starość i sposób w jaki chcemy ją spędzić. Pomoże tutaj zrozumienie definicji luki emerytalnej oraz stopy zastąpienia. Pierwsza z nich to nasza indywidualna kalkulacja co do poziomu wydatków jakie czekają nas na emeryturze. Stopa zastąpienia związana jest z działaniem systemu emerytalnego który opisałem w wpisie poprzedzającym.

Stopa zastąpienia pozwala nam przewidzieć na jakim poziomie będzie nam wypłacane świadczenie z ZUSu. Wyrażona jest ona jako procent średniego wynagrodzenia który będzie stanowił naszą emeryture. Jej drastyczny spadek widzimy na grafice pod wpisem. Z czego to wynika każdy z nas zdaje sobie sprawę. Wynagrodzenia rosną, a demografia działa na naszą niekorzyść. Coraz więcej ludzi uzyskuje prawo do emerytury, a coraz mniej wchodzi na rynek pracy. Dla większości z nas wypłacana emerytura będzie niewystarczająca.

Brakująca kwota pomnożona przez przewidywaną długość życia daje nam definicje luki emerytalnej. Biorąc pod uwagę emeryturę z ZUSu na poziomie 1000 zł i zapotrzebowanie na poziomie 5000 zł brakująca kwota każdego miesiąca będzie wynosić 4000 zł. Napiszcie proszę w komentarzu jaka kwota byłaby dla was satysfakcjonująca w dzisiejszych realiach.

Teraz trochę liczb:

4000 zł (luka emerytalna) * 240 msc= 960 tys zł

Nie należy jednak zapominać o zjawisku utraty siły nabywczej pieniądza. Po uwzględnieniu inflacji na średnim poziomie 2.5%(cel inflacyjny) potrzebna kwota rośnie do 2 mln zł w 2050 roku.

Co trzeba zrobić żeby takie środki zaoszczędzić?

2900 zł * 360msc * 4%(w skali roku, netto)= 2 mln zł

A gdybyśmy tak pomyśleli o tym 10 lat wcześniej? Wtedy wystarczy kwota niższa o 1200 zł miesięcznie czyli 1700 zł.

A może nam się nie spieszy i aktualnie nie stać nas na takie zobowiązania? Oszczędzanie 10 lat krócej wygląda następująco:

5600 zł * 240msc * 4%= 2 mln zł

Aby zwiększyć rentowność naszych inwestycji warto wykorzystać ulgi podatkowe wynikające z IKE i IKZE. W tym wpisie opisuje dokładnie jak duża jest skala korzyści wynikająca z tych rozwiązań.

Temat zabezpieczenia emerytury należy rozpocząć od kalkulacji celu do którego będziemy chcieli dążyć. Jeśli o tym jeszcze nie pomyślałem i chciałbyś coś z tym zrobić możesz śmiało do mnie napisać.

pokaż spoiler spoiler #emerytura #ike #ikze #gospodarka #ekonomia #finanse #oszczedzanie #finanseosobiste #banki #polityka #polska #zus #inwestycje #inwestowanie