psav zdjęcie główneBaryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,47 USD, po zwyżce ceny o 0,30 proc.
Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 67,94 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 0,18 proc.
Notowania ropy w tym kwartale wspierało konsekwentne zmniejszanie produkcji ropy przez kraje koalicji OPEC+. Do tego doszły braki ropy z Iranu i Wenezueli, na które USA nałożyły sankcje. W takiej sytuacji pojawiające się obawy o globalną gospodarkę i popyt na surowce nie wywołały wśród inwestorów mocno negatywnych reakcji.
Po ostatnich zawirowaniach na rynku obligacji w USA gracze rynkowi zaczęli obawiać się recesji w największej gospodarce świata, ale prezes Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku John Williams, jeden z czołowych bankierów centralnych Fed, bagatelizuje obawy przed recesją wskazując na perspektywę wzrostu PKB w USA o 2 proc., dodawanie w gospodarce nowych miejsc pracy i niskie bezrobocie.
„Dlatego nie widzę, aby prawdopodobieństwo recesji w USA w tym lub przyszłym roku było większe niż w innych latach” – powiedział Williams w czwartek podczas wizyty w Puerto Rico.
Rynek paliw otrząsnął się już po tweetach prezydenta USA Donalda Trumpa, który ocenił, że ceny ropy „stają się za wysokie”.
W czwartek ropa w USA o 2 proc. po tym, gdy Trump znów przystąpił do krytykowania krajów OPEC, wskazując, że kartel powinien podwyższyć produkcję ropy.
„Bardzo ważne jest to, aby OPEC zwiększył przepływ ropy, ponieważ ceny +stają się za wysokie+” – napisał na Tweeterze. Trump już po raz drugi w tym roku wezwał OPEC do wycofania się z obecnej polityki ograniczania dostaw ropy z kartelu.
„Ceny ropy mogą kontynuować zwyżki także w II kwartale, bo ryzyka po stronie podażowej są nadal wysokie” – ocenia tymczasem Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynku towarowego w ANZ Banking Group Ltd.
„Na rynkach jest też takie odczucie, że USA nie przedłużą zwolnień niektórych krajów z kupowania irańskiej ropy” – dodaje.
Ropa w USA zyskała w tym kwartale do tej pory 31 proc. – najwięcej od czerwca 2009 r.
Surowiec na NYMEX kończy też czwarty z kolei tydzień z notowaniami na plusie.
>>> Czytaj także: Trwa szukanie środków na piątkę Kaczyńskiego. Spółki mogą zostać zmuszone, by się dołożyć