psav zdjęcie główneSpółka GetBack zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Prokuratura Krajowa prowadzi obecnie, po zawiadomieniach Komisji Nadzoru Finansowego, śledztwo w sprawie GetBack. Chodzi o wyrządzenie szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenie ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji.
„W przyszłym tygodniu ten wniosek (o powołanie komisji śledczej – PAP) zostanie złożony marszałkowi Sejmu, tak żeby na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które jest za dwa tygodnie, mógł być rozpatrywany” – oświadczył Neumann podczas sobotniej konferencji prasowej.
Jak dodał, „tutaj czas ma znaczenie”. „Ta spółka cały czas funkcjonuje i jest być może szansa na uratowanie i oddanie pieniędzy ludziom, którzy zainwestowali w nią” – powiedział szef klubu PO.
Jak tłumaczył w ostatnich miesiącach, kiedy sytuacja finansowa spółki była tragiczna i było widać, że jest to bankrut „nadal otrzymywała pozytywne rekomendacje i mogła sprzedawać swoje obligacje, naciągając kolejnych inwestorów na pieniądze”. „To jest ponad 2,5 mld zł strat i ponad 30 tys. osób poszkodowanych” – mówił.
„Nas interesuje głównie brak działania osób i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo rynku finansowego w tej sprawie, a także niejasne powiązania ludzi związanych z PiS, z rządem i premierem (Mateuszem) Morawieckim, którzy współpracowali z tą spółką” – poinformował.
Wskazał tu, że spółka finansowała różne eventy, w których udział brali „najważniejsi politycy rządu z premierem Morawieckim na czele”.
„Dziś nie działa prokuratura w tej sprawie, nie działa KNF i inne instytucje, dlatego tak ważne jest powołanie komisji śledczej, która może tę sprawę wyjaśnić i próbować zainterweniować, póki jeszcze nie jest za późno” – mówił Neumann.
Inny polityk Platformy Krzysztof Brejza ocenił, że sprawa GetBack pokazuje „państwo teoretyczne PiS”. „Państwo z dykty i z papieru, w którym instytucje powołane do nadzorowania nie działają, nie działają instytucje śledcze, a jedyne co zadziałało, to przedziwny parasol ochronny nad GetBack” – mówił Brejza.
Jak dodał, komisja śledcza ma zbadać „kto ten parasol ochronny trzymał”.>>> Czytaj też: Zrobieni w GetBack, czyli krótka historia „cudownej” okazji