psav zdjęcie główneDow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 2,41 proc., czyli ponad 600 pkt., do 24.583,42 pkt.
S&P 500 spadł o 3,09 proc. i wyniósł 2.656,10 pkt. Indeks ma za sobą 5 kolejnych spadkowych sesji.
Nasdaq Comp. poszedł w dół o 4,43 proc. do 7.108,40 pkt. Indeks ten jest już ponad 10 proc. poniżej ostatniego szczytu, co oznacza, że wszedł on w strefę korekty.
Środowe mocne spadki oznaczają, że zarówno S&P 500, jak i Dow Jones są na minusie licząc od początku 2018 roku.
Obawy o słabość globalnej gospodarki i spowolnienie zysków amerykańskich spółek uderzyły w ostatnim czasie w rynki akcji i surowców. Spadki spotęgowały jednocześnie przekonanie części uczestników rynku, że najgorsze jest jeszcze przed inwestorami, którzy dodatkowo muszą mierzyć się z konsekwencjami rosnących stóp procentowych.
„Mamy ostatnio całą paletę różnych niepewności i to potęguje obawy i strach na rynkach” – powiedział Jerry Braakman, dyrektor inwestycyjny First American Trust.
Sentymentu na Wall Street nie zdołały poprawić solidne wyniki Boeinga.
Największy amerykański eksporter do Chin przebił oczekiwania zysku na akcję o 3 proc. oraz podwyższył całoroczne prognozy. Kurs spółki rósł o ok. 1,5 proc.
Akcje przedsiębiorstwa komunikacyjnego AT&T zniżkowały ponad 6 proc. w reakcji na gorsze od oczekiwań zyski za akcję w III kw. (90 centów vs 94 centy za akcję w prognozie).
Pod presją znajdowali się także producenci układów scalonych, po ostrzeżeniach Texas Instruments, jednego z największych graczy w branży, negatywnego wpływu wojny celnej USA-Chiny na popyt na produkcję sektora.
Indeks śledzący notowania producentów chipów – Philadelphia Semi Index – zmierza ku największemu miesięcznemu spadkowi od 10 lat.
Gorsze od oczekiwań wyniki kwartalne przedstawił koncern UPS, którego akcje zniżkowały w ciągu dnia o ponad 5 proc.
Po sesji swoje raporty finansowe za III kw. opublikują m.in. Tesla, Microsoft, Ford i Visa.
Spośród niemal 30 proc. spółek notowanych na S&P 500, które do środowego otwarcia podały swoje wyniki 79 proc. zaskoczyło pozytywnie poziomem zysków.
Rynek oczekuje wzrostu zysków amerykańskich spółek z S&P 500 w III kw. na poziomie 21 proc., a w całym 2018 r. na poziomie 23,4 proc. Na początku sezonu wynikowego oczekiwano 24,4 proc. i 23,6 proc.