psav zdjęcie główneWedług PKN Orlen „wysokie wymagania i kryteria indeksu spełnione przez koncern stanowią realną referencję dla inwestorów giełdowych”.
Spółka podkreśliła, że Respect Index „ma na celu wyłonienie spółek zarządzanych w sposób odpowiedzialny i zrównoważony”. Jak zaznaczył płocki koncern, „w skład indeksu wchodzą spółki, które charakteryzuje, m.in. wysoka jakość raportowania, poziom relacji inwestorskich czy ład korporacyjny”.
„RESPECT Index jest ważną wskazówką dla profesjonalnych inwestorów długoterminowych. Trend inwestowania w spółki odpowiedzialne społecznie na stałe wpisał się w krajobraz polskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Dlatego cieszymy się, że możemy być w tym gronie” – powiedziała dyrektor biura relacji inwestorskich w PKN Orlen Iwona Waksmundzka, cytowana w czwartkowym komunikacie spółki.
PKN Orlen przypomniał, że pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej giełdowy indeks spółek odpowiedzialnych społecznie Respect Index zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w listopadzie 2009 r. i zawierał 16 firm. „W obecnej edycji uwzględnia on w swoim portfelu 31 spółek, które w ramach badania zostały pozytywnie zweryfikowane przez Partnerów Projektu, czyli Giełdę Papierów Wartościowych, firmę Deloitte Polska oraz Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych” – wyjaśnił płocki koncern.
W skład tegorocznej edycji indeksu, oprócz PKN Orlen, weszły m.in. spółki: Agora, Pekao, Energa, Grupa Azoty i Grupa Lotos, a także KGHM Polska Miedź, PGNiG, PZU i Tauron. Nowy skład Respect Index będzie obowiązywał od 27 grudnia 2018 r.