Post 7. Kredyt samochodowy czy leasing. Kalkulacja dla auta nowego.

Zgodnie z prośbą @sailor_73 przygotowałem porównanie kredytu i leasingu. Oferty przygotowane beż żadnego zarobku dla mnie, poza BNP gdzie zaszyte mam od wolumenu 2%, bez możliwości wyrzucenia tego ¯_(ツ)_/¯. Prowizje w banku są narzucone przez bank. Wybrałem 2 popularne banki (poza tymi 2 kredyt samochodowy oferuje GetIn, reszta to kredyty gotówkowe typu autocash). W skrócie:

mBank dla aut do max 7 lat, wiek pojazdu+ okres finansowania 12 lat. Firmy od minimum 12 miesięcy, dokument KPiR, osoby prywatne z dokumentów: 6 ostatnich wpływów na konto lub zaświadczenie. Wiek minimalny 18 lat. Zabezpieczenie miękkie, czyli na umowie bez wpisu banku w dowód. Decyzja do 1h. Liczony po dochodzie. Produkt niedostępny dla spółek.

BNP (kredyt samochodowy) dla aut bez limitu wiekowego. Max okres finansowania 120 miesięcy dla nowych i 96 miesięcy dla używanych. Firmy od 3 miesięcy, dla aut poniżej 100/150k oświadczenie o przychodach/dochodach. Powyżej tej kwoty KPiR + 2 ostatnie przelewu do ZUS i US. Dla osób fizycznych 3 ostatnie wpływy na konto lub zaświadczenie o zarobkach, wiek minimalny 24 lata lub poręczyciel. Zabezpieczenie twarde, czyli bank wbity w 49% jako współwłaściciel do dowodu. Decyzja do 24h, ale zazwyczaj 2-3h. Liczony po dochodzie. Produkt niedostępny dla spółek.

Alior Leasing max okres finansowania to 83 miesiące. Max wiek pojazdu + okres finansowania to 15 lat. Do 500.000 procedura uproszczona na oświadczenie. Brak leasingu konsumenckiego, tylko firmy i spółki. Start-up poniżej 3 miesięcy 20% wpłaty, chyba że kontynuacja zawodu lub kontrakt to wtedy 10%. Poniżej 24 roku życia pełna procedura z dokumentami finansowymi. Decyzja do kilku h. Liczony po przychodzie.

BNP Leasing max okres finansowania 71 miesięcy. Max wiek pojazdu + okres finansowania 11 lat (dla spółek 6 lat). Do 150.000 oświadczenie ustne o zarobkach. Dla startu-up (poniżej 3 miesiące – 20% wpłata). Wiek minimalny 24 lata. Decyzja do 24h. Liczony po dochodzie.

Kwestie własności i księgowości:
W przypadku kredytu samochodowego my jesteśmy właścicielami pojazdu, amortyzujemy go i jako koszt uzyskania przychodu odliczamy odsetki. Zabezpieczeniem banku jest cesja z AC lub wbicie w dowód. Kredyt widać w BIK.

W przypadku leasingu właścicielem pojazdu jest leasingodawca. Co miesiąc otrzymujemy faktury co jest naszym kosztem uzyskania przychodu. Dodatkowo wpłata własna może stanowić duży koszt (przydatne kiedy mamy wpłacone duży zaliczek na podatek dochodowy). Wykup jest oddzielną, obligatoryjną transakcją. Zabezpieczeniem jest cesja z polisy AC oraz czasami weksel. I oczywiście auto! Nie widać zobowiązania w BIK.( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

Zgodnie z prośbą porównanie auta nowego, o cenie 106.000 brutto. Wpłata własna 5% (dla ułatwienia). Okres 60 miesięcy, w przypadku leasingu również 60 miesięcy i 1% wykup. Porównanie w formie tabeli w kwotach brutto. Oferty będą w postach pod wpisem.

Poza samą tabelą wybierając kredyt: mamy tańszą rejestracja, brak opłat dodatkowych, możemy jeździć za granice bez proszenia o zgody, mamy tańsze ubezpieczenie, możemy szybciej spłacić (kredyty do 150.000 bez dodatkowych opłat, sam kapitał), procedura od złożenia wniosku do wyjechania autem nawet 24h vs. leasing minimum 3 dni robocze (to był minimum, zazwyczaj 5 dni roboczych średnio).

#przedsiebiorczosc #finanse #leasing #kredyt #motoryzacja #motoleasing