psav zdjęcie główneBaryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,36 USD za baryłkę, po zwyżce o 0,12 proc.
Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 58,63 USD za baryłkę, po zniżce ceny o 0,22 proc.
OPEC+ przygotowuje się do spotkania na początku grudnia w Wiedniu, gdzie ministrowie ropy z kartelu oraz przedstawiciele innych krajów – producentów ropy – ocenią sytuację na globalnych rynkach paliw i podejmą decyzję, co robić dalej.
Tymczasem Rosja sygnalizuje, że nie należy podejmować działań mających na celu obniżenie produkcji ropy.
Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił, że obecne ceny ropy są „absolutnie w porządku”.
Putin wskazał, że Rosja jest gotowa współpracować z innymi dostawcami ropy, ale cena ropy w ok. 60 dolarów za baryłkę jest „zrównoważona i sprawiedliwa” i znacznie powyżej poziomu niezbędnego do utrzymania nadwyżki budżetu rosyjskiego rządu.
„Komentarze Putina wywołały na rynkach spekulacje, że Rosja może nie dołączyć do innych producentów ropy w ograniczaniu dostaw surowca” – mówi Sungchil Will Yun, analityk giełd towarowych w HI Investment & Futures.
Z kolei minister energii Arabii Saudyjskiej powiedział, że królestwo jest przekonane, iż OPEC i jego partnerzy mogą osiągnąć porozumienie w celu ustabilizowania rynku ropy.
Arabia Saudyjska jest jednak w nieco „niezręcznej” sytuacji, bo prezydent USA Donald Trump apeluje o jeszcze niższe ceny ropy naftowej – w ub. tygodniu Trump dziękował też Saudyjczykom za niskie ceny surowca i prosił o jeszcze niższe.
Tymczasem w USA nadal rosną zapasy ropy. Zapasy w ubiegłym tygodniu wzrosły o 3,58 mln baryłek, czyli o 0,80 proc., do 450,49 mln baryłek – poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rynek oczekiwał wzrostu zapasów o 2,53 mln b. Był to już 10. z kolei tydzień zwyżki amerykańskich rezerw ropy i najdłuższe pasmo wzrostowe od listopada 2015 r.
„Amerykańskie zapasy ropy rosną i jest mało prawdopodobne, że może się tu coś zmienić w najbliższej przyszłości” – wskazuje Yun.