psav zdjęcie główneDow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,73 proc. do 26 651,21 pkt. Indeks S&P 500 wzrósł o 0,36 proc. i wyniósł 2924,59 pkt. Natomiast indeks Nasdaq Comp. poszedł w dół o 0,11 proc., osiągając poziom 8037,3 pkt.
Rosły akcje spółek surowcowych i przemysłowych. Na minusie zakończył dzień Nasdaq, ponieważ osłabły notowania takich firm, jak Amazon i Apple.
Inwestorzy pozytywnie przyjęli rozwianie atmosfery niepewności wokół kwestii handlowych wobec weekendowych informacji o zawarciu przez Kanadę, USA i Meksyk ramowego porozumienia w sprawie nowej umowy handlowej (USMCA), która miałaby zastąpić obowiązujący od 24 lat układ o wolnym handlu NAFTA.
„Rynek jest zadowolony, ponieważ oddala się niepewność. Wygląda na to, że porozumienie przyniesie korzyści wszystkim krajom, ale nie nazwałbym tego wielkim zwycięstwem administracji prezydenta Trumpa” – powiedział Maris Ogg, prezes Tower Bridge Advisors.
Zwyżkowały kursy firm uzależnionych od rynków eksportowych m.in. Forda, GM, Boeinga czy Caterpillar.
Według nieoficjalnych doniesień, w ramach USMCA zwiększona zostanie dostępność kanadyjskiego rynku mleczarskiego dla amerykańskich farmerów, zaostrzone zostaną też wymagania dot. ochrony własności intelektualnej oraz reguły pochodzenia w sektorze motoryzacyjnym.
Uwagę na rynku akcji w USA przykuwały także kilkunastoprocentowe wzrosty kursów GE i Tesli.
Tesla zyskiwała nawet 17 proc. po wyklarowaniu się kwestii dotyczących jej kierownictwa. Założyciel i prezes Tesli E. Musk zawarł w sobotę porozumienie z Amerykańską Komisją Papierów Wartościowych (SEC), na mocy którego zrezygnował ze swojej funkcji. Musi także zapłacić 20 mln USD kary, ale pozostanie dyrektorem generalnym firmy. Tesla musi także mianować dwóch niezależnych dyrektorów do rady spółki.
Najmocniej od 9 lat zyskiwały walory GE (ok. 12 proc.). Firma ma od poniedziałku nowego prezesa (Larry Culp), który zastąpi Johna Flannery’ego po jedynie rocznym sprawowaniu swoich obowiązków. Spółka poinformowała jednocześnie, że jej zysk w 2018 r. uplasuje się poniżej dotychczasowych prognoz oraz, że uzna niegotówkowy odpis GE Energy w kwocie ok. 23 mld USD.
Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA we wrześniu spadł do 59,8 pkt., z 61,3 pkt. w poprzednim miesiącu – podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 60,0 pkt. W sierpniu indeks osiągnął 14-letnie maksimum.
14-letnie maksimum opuścił we wrześniu indeks aktywności w przemyśle USA wg ISM. Wskaźnik spadł do 59,8 pkt., z 61,3 pkt. w poprzednim miesiącu. Oczekiwano 60,0 pkt.
Niewielkie wahania notowała ropa naftowa. Baryłka WTI na NYMEX (dostawy na XI) zyskiwała 0,3 proc. do 73,50 USD/b, a Brent drożała o 0,5 proc. do 83,1 USD/b.>>> Polecamy: GE w 18 lat straciło 500 000 000 000 dolarów. To jakby z rynku zniknął Facebook