psav zdjęcie główneDow Jones Industrial traci 0,2 proc., S&P 500 w dół o 0,2 proc., Nasdaq Comp. pod kreską o 0,3 proc.
Solidne wyniki kwartalne przemysłowych i technologicznych blue-chipów nie zdołały w środę poprawić sentymentu na Wall Street.
Wyraźnie wyższe od oczekiwań wskaźniki finansowe przedstawił przed sesją Boeing. Skorygowany zysk na akcję Boeinga w I kw. wyniósł 3,64 USD vs oczekiwane 2,58 USD. Spółka podwyższyła do 14,4 USD prognozę całorocznego zysku na akcję. Rynek oczekiwał 14,1 USD. Kurs spółki rośnie o 3 proc.
Dobre informacje dla akcjonariuszy ma również Twitter. Firma wypracowała w I kw. 16 centów zysku na akcję, o jedną trzecią powyżej konsensusu. Sprzedaż portalu społecznościowego wzrosła rdr o 21 proc., powyżej oczekiwań. Spółka ostrzegła jednak inwestorów, że w II poł. roku trudno będzie utrzymać dynamikę wzrostu z poprzedniego okresu rozliczeniowego. Walory spółki traciły nawet 7,7 proc.
Tracą producenci chipów. Wall Street Journal poinformował w środę, że amerykański Departament Sprawiedliwości prowadzi postępowanie przeciwko chińskiemu Huawei za rzekome złamanie sankcji nałożonych na Iran. Byłaby to już druga w ostatnim czasie podobna sprawa. W kwietniu USA zakazały na 7 lat amerykańskim firmom sprzedaży podzespołów innemu producentowi telefonów – ZTE, również w związku z pogwałceniem sanacji na Teheran.
Po zamknięciu notowań w środę raporty opublikują m.in. Facebook, eBay, PayPal, Qualcomm, Visa, AT&T, AMD i Ford.
Część rynku prawdopodobnie obawia się, czy amerykańskie spółki zdołają sprostać wygórowanym reformą podatkową konsensusom wyników. Rynki schłodziła wtorkowa wypowiedź prezesa Caterpillar, spółki-barometru dla szerokiego rynku, który ostrzegł, że mocny wynik firmy w pierwszym kwartale dla firmy może nie zostać powtórzony w dalszej części roku.
Spośród 1/4 spółek z S&P 500, które do wtorku podały raporty kwartalne, 80 proc. przebiło konsensus dla zysku.
RENTOWNOŚCI W USA PONAD 3 PROC., DOLAR POKAZUJE SIŁĘ
Giełdom nie pomagają również rosnące stopy procentowe. Dochodowość 10-letnich obligacji USA rośnie w środę o 2 pb. do 3,02 proc., po przebiciu dzień wcześniej psychologicznego poziomu 3 proc.
Oprócz posiedzenia Rezerwy Federalnej w przyszłym tygodniu, uwaga rynku długu zwrócona będzie na kwartalne dane o podaży obligacji. Inwestorzy spekulują, że relatywnie największy przyrost emisji przypadnie na segment 5-latek, o czym świadczy rekordowo wysoka krótka pozycja na tych papierach.
Najmocniejszy od 4 miesięcy jest dolar. Względem koszyka amerykańska waluta umacnia się o 0,5 proc. do 91,22 pkt.
Dzień przed decyzjami Europejskiego Banku Centralnego osłabia się euro. EUR/USD spada o 0,5 proc. do 1,217, czyli w okolice dolnego ograniczenia przedziału wahań, w jakim znajdowała się ta para od połowy stycznia (1,215-1,255).
Ostatnie przecieki z EBC sugerują, że bankierzy nie przejmują się spowolnieniem w gospodarce eurolandu w I kw., jednak prawdopodobnie poczekają do czerwca (nowe projekcje makro) z zakomunikowaniem rynkowi, jak wyglądać będzie końcówka wygaszania programu QE.
PODWYŻKA STÓP PROC. W TURCJI, LIRA NA HUŚTAWCE
Bank Centralny Turcji (CTB) podwyższył stopę procentową „późnego okna płynnościowego” (LLW) o 75 pb. do 13,50 proc. Bez zmian pozostawiono podstawowe stopy procentowe. Rynek oczekiwał podwyżki LLW o 50 pb.
Bezpośrednio po decyzji banku lira umocniła się do dolara o 1 proc., jednak później oddała całość zysków i traci do USD ok. godz. 17.00 0,2 proc. – USD/TRY rośnie do 4,1.
Bank zdecydował się na „wyważone” zacieśnienie polityki monetarnej, by wspierać stabilność cen w Turcji – podano w komunikacie.
„Restrykcyjna polityka monetarna będzie w zdecydowany sposób utrzymywana dopóki perspektywy dla inflacji nie wykażą wyraźnych oznak poprawy” – dodano.
ZAPASY ROPY W USA NIEOCZEKIWANIE W GÓRĘ, MACRON RACZEJ NIE PRZEKONAŁ TRUMPA WS. IRANU
Ceny ropy naftowej lekko zniżkują, po niespodziewanym wzroście zapasów tego surowca w USA. Baryłka WTI w dostawach na czerwiec w Nowym Jorku jest wyceniana po 67,6 USD, po spadku o 0,4 proc., a Brent w dostawach na czerwiec w Londynie traci 0,5 proc. do po 73,4 USD za baryłkę.
Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 2,17 mln baryłek, czyli 0,5 proc., do 429,74 mln baryłek. Oczekiwano spadku o 2,2 mln baryłek.
Przebywający od poniedziałku w USA prezydent Francji Emmanuel Macron próbuje przekonać swojego amerykańskiego odpowiednika do zawarcia nowego porozumienia nuklearnego z Iranem. Donald Trump ma czas do 12 maja, by wydłużyć zawieszenie sankcji na Teheran, w zamian za przestrzeganie umowy o ograniczeniu programu jądrowego.
Trump wielokrotnie groził, że w przypadku braku zmian „fatalnej” wg niego umowy sankcje zostaną odwieszone. Powtórzył tę opinię tuż po wtorkowym spotkaniu z Marconem.
Perspektywa wprowadzenia sankcji na Iran, wciąż niespokojna sytuacja na Bliskim Wschodzie (Syria, ataki jemeńskich rebeliantów na Saudów), spadający globalnie poziom zapasów utrzymują ceny ropy naftowej w okolicach 3 letnich szczytów.