psav zdjęcie główneWIG 20 wzrósł o 0,80 proc. i wyniósł 2.252,39 pkt. we wtorek na zamknięciu. mWIG 40 spadł o 0,27 proc. do 4.493,71 pkt., sWIG 80 poszedł w górę o 0,09 proc. do 13.584,97 pkt., a WIG zwyżkował o 0,50 proc. do 58.975,59 pkt.
Obroty na GPW wyniosły ponad 650 mln zł, z czego 501 mln zł na spółkach z WIG 20.CD Projekt liderem wzrostów
Wśród blue chipów liderem wzrostów był CD Projekt (o 4,5 proc.), czemu towarzyszyły także najwyższe na GPW obroty (82 mln zł). Kurs spółki odrobił poniedziałkowe spadki. W niedzielę producent gier opublikował zwiastun gry „Cyberpunk 2077”, nie podał jednak daty jej premiery.Opublikowany zwiastun gry w ciągu 2 dni miał ponad 5 mln wyświetleń. psav video
Kurs Orlenu wzrósł o 2,9 proc.
PKN Orlen zatwierdził we wtorek program rozwoju petrochemii do 2023 roku, który stanowić będzie podstawę do aktualizacji strategii spółki w obszarze rozwoju aktywów petrochemicznych. Budżet programu szacowany jest na ok. 8,3 mld zł, a szacowany roczny wzrost EBITDA Orlenu po zakończeniu inwestycji może wynieść ok. 1,5 mld zł. Koncern oczekuje zwrotu z inwestycji w ciągu 5-6 lat.
Analitycy oceniają, że inwestycje w petrochemię to dobry kierunek. Ich zdaniem to, czy inwestycje przyniosą oczekiwany zysk EBITDA, będzie zależeć od czynników makroekonomicznych.
We wtorek Alior spadł o 0,3 proc., a kurs Pekao pozostał bez większych zmian. Z nieoficjalnych informacji PAP Biznes wynika, że analizy dotyczące współpracy lub połączenia Banku Pekao i Alior Banku pokazują znaczące efekty synergii przy fuzji obu banków, która jest możliwa, ale finalnych decyzji zarządów w tej sprawie nie ma.
Liderami zniżek w WIG 20 były Tauron (o 2,1 proc.), Energa (o 2,1 proc.) i KHGM (o 2,1 proc.).
Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że pogłoski o możliwym odwołaniu ze stanowiska ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, są nieprawdziwe.
Na szerokim rynku kurs Coliana wzrósł o 2,5 proc. do 4,05 zł. Cena w wezwaniu Allumainvest oraz innych wzywających na akcje Colian Holding została podniesiona do 4,1 zł z 3,76 zł wcześniej – poinformował pośredniczący w wezwaniu Ipopema Securities.
Mocno zwyżkowała Setanta ASI (o 22,8 proc.) po informacji, że notowany na NewConnect JR Holding zawarł dwie umowy cywilnoprawne, na podstawie których nabył 319.920 akcji spółki Setanta ASI, co oznacza, że ma 7,43 proc. jej akcji. Kurs JR Holding poszedł w górę o 10 proc.
Pharmena zyskała 3,6 proc. Notowana na NewConnect biotechnologiczna spółka podała we wtorek, że otrzymała zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie na rynek cząsteczki 1-MNA jako składnika nowej żywności. Pierwsze suplementy Pharmeny mają pojawić się na polskim rynku w czwartym kwartale tego roku. >>> Czytaj też: CD Projekt: Na „Wiedźminie 3” i dodatkach do gry osiągnęliśmy już łącznie miliard zł zysku brutto